Sendikalar 1 Mayıs'ta Taksim'de

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs'ta yürüyüş kollarını Beşiktaş...

Sendikalar 1 Mayıs'ta Taksim'de

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs'ta yürüyüş kollarını Beşiktaş...

25 Nisan 2013 Perşembe 23:23
 Sendikalar 1 Mayıs'ta Taksim'de

 Sendikalar 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamakta kararlı

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ta yürüyüş kollarını Beşiktaş ve Dolmabahçe üzerinde yoğunlaştırarak, mevcut şartlarda kutlamaların Taksim’de yapılabileceğini belirtti. 
DİSK, KESK ve Türk-İş, TTB temsilcileri 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili olarak Taksim’de yaptıkları açıklamanın ardından İstanbul Valiliği’nde yapılan toplantıya katıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile yaklaşık 1.5 saat süren bir toplantı gerçekleştiren sendika temsilcileri çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı. Sendika temsilcileri adına açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamanın bizim açımızda tarihsel birçok anlamı var. Bizler 1 Mayıs kutlamalarını Taksim’de yapacağımızı günler öncesinden açıkladık. Taksim’de bir takım fiziki sıkıntılar olduğunu bizler de görüyoruz ve günlerdir incelemelerde bulunuyoruz. Ama bu bütünüyle teknik bir sorundur ve yaptığımız incelemelerle bu sorunu aşmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Mevcut fiziki koşullara rağmen 1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılabilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, “Daha önceki yıllarda olduğu gibi değil, mitingin ve alanın koşullarını göz önüne alarak giriş-çıkış güzergahlarımızı buna göre düzenleyerek, yürüyüş kollarımızı, kortej ağırlıklarımızı başta Beşiktaş ve Dolmabahçe olmak üzere iki kol üzerinde yoğunlaştırarak ve alanın tahliyesi açısından da en az 3-4 tane kolu kullanarak, miting ve kutlama akışını da buna göre düzenleyerek 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasının mümkün olduğunu ve programımızı valilik ve emniyet yetkililerine açıkladık” diye konuştu.
Çerkezoğlu, İstanbul Valiliği’nin Taksim’de 1 Mayıs’ın kutlanması yönündeki fiziksel koşullardan kaynaklı kaygılarının devam ettiğini ifade ederek, “Bu noktada bundan sonraki süreçte bu fiziksel koşullarda bu kutlamayı nasıl gerçekleştireceğimiz konusunda çalışmalarımız devam edecek. Her bir örgütümüz kendi içinde de bunu değerlendirecek” dedi.
Bu koşullarda kutlamaların Taksim’de yapılması konusunda Valiliğin ciddi kaygıları olduğunu anlatan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, şöyle devam etti:
“Ama biz bu koşullarda yapılabilmesinin programını açık bir şekilde krokiler ve planlar üzerinde sunduk. Biz sendikalar, konfederasyonlar, emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Çünkü Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır. Kortej ağırlıklarını, kutlama biçimlerini düzenleyerek, kutlama akışımızı bu koşullara göre düzenleyerek bütün katılımcıların Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ın kutlanabilmesinin sağlanabileceğini mümkün olduğunu bir kez daha söyledik.”
Çerkezoğlu, valilikle ortak bir noktaya ulaşamadıklarını ifade ederek, “Çok az zaman kaldı. Bir an önce İstanbul kamuoyuna net bir şey söylemek istiyoruz. Bizim açımızdan net olan şudur ki; Taksim’de 1 Mayıs bu fiziki koşullarda, gerekli önlemler ve düzenlemeler yapılarak kutlanabilir. Bu konuda bizim tavrımız net. Önümüzdeki günlerde tabii ki görüşmeler olacak. 1 Mayıs’ı en iyi, en kitlesel, en coşkulu şekilde, en ufak bir gerilim olmadan, bir şenlik günü olarak gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
İnşaat alanını miting alanının dışında bırakarak bir kutlama yapabileceklerini vurgulayan Çerkezoğlu, “Tabii ki orada 30 metrelik çukurların önünde gerekli önlemleri biz de alacağız. Oraları insanların geçemeyeceği bir biçimde güvenlik altına almak mümkün. Alanın aslında çok büyük bir bölümü kapalı değil. Daha çok iki güzergahta problem var. Biz asıl olarak yürüyüş kollarımızı bu fiziki koşullara göre düzenleyeceğiz. Esas olarak Beşiktaş Meydanı’nda toplanmaya ve oradan alana gelmeye, alana ulaştıktan sonra da kutlama akışını buna göre düzenlemeye ve orada herhangi bir sorun yaşanmasına hiçbir biçimde izin vermeyecek bir programın hayata geçirilebileceği çok açık görülüyor. Ağırlıklı olarak kortejlerimizi Gümüşsuyu’ndan, Mete Caddesi’nden getirmenin önünde hiçbir engel yok. Geçtiğimiz yıllarda da yüzbinlerce insan aynı anda Taksim Meydanı’na sığmıyordu. Alanın birkaç kez dolup boşaldığını biliyoruz mitinglerde. Bu yıl da böyle olacak” dedi.
Çerkezoğlu, korteji Beşiktaş ve Dolmabahçe hattı ile Mete Caddesi üzerinden Taksim’e getirmeyi planladıklarını belirterek, “Bu iki kol üzerinden ağırlıklı girişleri sağlayacağız. Onun dışında belki birkaç küçük koldan da giriş sağlanabilir. Ama asıl olarak bu iki kola kortej yoğunluklarını verdiğimiz ve diğer İstiklal Caddesi, Sıraselviler, Kazancı Yokuşu ve Gezi Parkı’nı da alanın tahliyesi için ayırdığımız bir formülle ve alanın kapalı olan bölümü için önlemleri aldığımız takdirde 1 Mayıs’ın orada yapılmaması için hiçbir neden görmüyoruz” şeklinde konuştu.
Sayı konusunda herhangi bir tartışmanın söz konusu olmadığını dile getiren DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “1 Mayıs’a gelmek isteyen herkes 1 Mayıs alanına davetlidir. Biz yıllardır Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutluyoruz. Bu yıl bu fiziki koşullarda da kutlamak mümkündür. 1 Mayıs meydanı her yıl olduğu gibi işçileri, emekçileri gençleri, kadınları bekliyor” dedi.

 

Son Güncelleme: 25.04.2013 23:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3