‘’Mahkemeye Taşıdığımız Konulara Evet Oyu Veremezdik’’

Çekmeköy’de 5 mahallenin imar planları yaklaşık 1 sene önce iptal edilmişti. Yeniden yapılan 1/5000’lik İmar Planları İBB Meclisinde CHP grubunun ‘Ret’ oyuna rağmen oy çokluğu ile geçmişti. CHP İlçe başkanlığı planlara neden ret oyu verdiklerini düzenledikleri basın toplantısı ile anlattı. İlçe başkanı Hüseyin Kızıldaş ’Mahkemeye taşıdığımız konulara evet oyu veremezdik’’ dedi.

‘’Mahkemeye Taşıdığımız Konulara Evet Oyu Veremezdik’’

Çekmeköy’de 5 mahallenin imar planları yaklaşık 1 sene önce iptal edilmişti. Yeniden yapılan 1/5000’lik İmar Planları İBB Meclisinde CHP grubunun ‘Ret’ oyuna rağmen oy çokluğu ile geçmişti. CHP İlçe başkanlığı planlara neden ret oyu verdiklerini düzenledikleri basın toplantısı ile anlattı. İlçe başkanı Hüseyin Kızıldaş ’Mahkemeye taşıdığımız konulara evet oyu veremezdik’’ dedi.

08 Aralık 2021 Çarşamba 15:08
‘’Mahkemeye Taşıdığımız Konulara Evet Oyu Veremezdik’’

Çekmeköy 5 mahallenin yaklaşık 1 sene önce iptal edilen imar planları yeniden yapılıyor. Yeni imar planlarının çıkması Mart ve Nisan ayını bulması beklenirken planların ilk etabı olan 1/5000’lik Nazım imar planları İBB meclisinde oy çokluğu ile geçti.

İYİ PARTİ ŞERHLİ EVET, CHP RET VERDİ, TARTIŞMALAR ALEVLENDİ!

Ancak tartışmalar yapılan oylama sonrasında yaşandı. İYİ Parti şerhli evet oyu verirken, CHP grubunun ret oyu vermesi tartışmaları alevlendirdi. Çekmeköy belediye başkanı Ahmet Poyraz İBB’de yaptığı konuşmasında İYİ Parti’ye teşekkür ederken, ret oyu veren CHP’yi ise eleştirdi. CHP İlçe başkanlığı yapılan eleştirilere cevap vermek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile basın toplantısı düzenledi.

Mahkemeye taşıdıkları konular hakkında evet oyu veremeyeceklerini söyleyen İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş, gece yarısı operasyonu ile oldubittiye getirilmeye çalışıldığını söyleyerek, ‘’ Çoğunluk bizde, bizim istediğimiz gibi olacak mantığıyla yapılan müdahalelerin hukuka uygun olmadığını da hatırlatmakta bizim görevimizdi’’ dedi.

CHP Çekmeköy İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yasin Ilgar, Doğa ve Kent Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Güler Işık Cevahir Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Halil Kuzel, 1. Bölge Örgütten Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Eser Şenay, , CHP Grup Başkanvekili Ünal Bellek, Çekmeköy ve İBB Meclis Üyesi Murat Cirav konu ile ilgili sunum yaptı.

‘’İYİ PARTİ DAVASININ ARKASINDA DURMADI’’

Basın mensuplarının ‘’İYİ Parti’nin şerhli evet demesini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna hem İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş hemde İBB Meclis Üyesi Murat Cirav şöyle yanıtladı: Öncelikle bu sorunun muhatabı İYİ Parti. Ama mahkemeye taşıdıkları maddelere İYİ Parti’nin şerhli evet demesini doğru bulmuyoruz. İYİ Partili arkadaşlar davalarının arkasında durmalıydılar’’ dediler.

CHP İLÇE BAŞKANI HÜSEYİN KIZILDAŞ, NEDEN RET OYU VERDİKLERİNİ ŞÖYLE ANLATTI:

Çekmeköyümüzün 5 Mahallesini ilgilendiren 1/5000 ölçekli 'Nazım İmar Planı" 2020/1430 ve 1/1.000 Ölçekli “Uygulama İmar Planı” 2020/1429 Karar Numaraları ile 9. İdare Mahkemesi tarafından İptal edilmiştir. Gerekçeli Kararda;

-1/1.000 Ölçekli Planlar ile 1/5.000 ölçekli Planların birbirleriyle uyumlu olmadığı,

-Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğine uyulmadığı,

-Bazı Parsellere Hukuka uygun düzenleme yapılmadığı,

-Kamu yararı gözetilmediğinden iptal edildiği belirtilmektedir.

BUNUN SORUMLUSU DA AK PARTİLİ BELEDİYE YÖNETİMİDİR

Bu ilk değil, Çekmeköy Planları daha öncede benzer gerekçelerle İptal edilmişti. Hukuka ve Planlama ilkelerine uygun Plan hazırlamayan AK Partili Belediye ekibinin ben yaptım oldu mantığı ile hazırladığı planlar 2. Kez Yargıdan dönmüştür. Bu iptaller Planı hazırlayanların iş bilmediğinden kaynaklanmaktadır. Bunun sorumlusu da AK Partili Belediye yönetimidir.

İptal Kararı Ocak ayında tebliğ edilmiş, Bölgenin Plansız kalmaması için CHP Meclis Grubu tarafından her türlü destek verilmiştir. Ocak ayında karar tebliği edildiğinde hemen harekete geçilmiştir. Konu İBB yetkililerine aktarılarak İBB Başkanı Sayın Ekrem İmmaoğlu’nun verdikleri talimatla Şubat ayında hızla Plan yapım sürecine başlanılmıştır. Ayrıca 1/1.000’lik planlarında Kurum Görüşleri ve Hazırlanma sürecinde zaman kaybedilmemesi için yani planların eşgüdümlü hazırlanması için gerekli izinlerin alınmasında dahil destek verilerek İBB Planlama Müdürlüğünde sürecin takipçisi olunmuştur.

1/5.000 ölçekli " Nazım İmar Planı" yapım süreci İBB Planlama Müdürlüğünce 7 Ay gibi kısa bir süreçde hızla tamamlanmış ve İmar Komisyonuna havale edilmiştir. (Geçmiş dönemlerde bu süreç bazı ilçelerimizde 5 ila 7 yıl arasında yapılabilmiştir.) Komisyon üyelerinin dosya üzerinde yaptığı değerlendirmede uyum içerisinde geçmiştir.

Buraya kadar her şey normal eşgüdüm içerisinde yürümüştür. Çekmeköy Belediye yetkilileri tarafından CHP Komisyon Üyelerinin bulunmadığı saatte Gece yarısı yapılan operasyonla plana nokta atışı müdahale edilmiş ve konsensus bozulmuştur. Bunun sorumlusu CHP Meclis Grubu değildir.

YAPILAN OPERASYONLA;

1- Fibalife Sitesi tarafından Kamuya terk edilen 3580 ve 3581 nolu parseller Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafında İBB ve Çekmeköy Meclisleri devre dışı bırakılarak "AKARYAKIT İSTASYONU" alanı olarak Vicdanlara sığmayacak şekilde Hukuksuzca planlanarak Resen onaylanmıştır. Site Sakinleri, CHP ve İYİ Parti tarafından konu iptali için Mahkemeye verilmiştir. Dava süreci devam etmektedir. Mahkemesi devam eden bu alan plan dışına çıkarılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu kadar küçük bir alanda Plan yapması en azından etik kurallara uygun değildir.

2- Hamidiye Mahallesinde Greenium Sitesi tarafından yine Kamu Alanı olarak terk edilen 465 ada 1 parsel "Özel Okul Alanı" yapılarak satılmıştır. Plan bütünlüğünü bozan bu alanda CHP tarafından Planın ve Satışın iptali için Mahkemeye taşınarak Dava açılmıştır.

Mahkeme sürecinde olan bu alana bu şekilde Müdahale edilmesi yeni planlarında iptali tehlikesi taşıdığı endişesini taşıdığımızı ilettik.

3- Park alanı olarak planlanan 102 ada 79 parsele daha önce iptal edilen yok hükmünde olan 2009 tarihli plana atıfta bulunularak Müktesep Hakmış gibi gösterilerek nokta atışı müdahalede bulunulmuştur.

Ranta dayalı olarak, ben yaptım oldu mantığı ile daha önce AKP tarafından yapılan 1/1.000 ölçekli Planlar 2 defa, 1/5.000 ölçekli Planlarda 1

kez olmak üzere Bölge İdare Mahkeme tarafından İPTAL edilmiştir. Plan İptalleri nedeni ile bölgemizde ikamet eden Evleri yıkılan sakinlerimizin büyük sıkıntılar yaşadığı, Müteahhitlerimizin intihar noktasına geldiği, hatta intihar ettiği hepinizin bilgisi dahilindedir.

Bütün bunların ışığında İBB CHP Meclis Grubu yapılan bu müdahalelerin geri çekilmesini, Planın oybirliği ile geçmesini, Çoğunluk olmaları nedeni ile itiraz ederek istedikleri düzenlemeleri geçirebilecekleri yönünde girişimlerde bulunmuş, ancak bu talepler geri çevrilmiştir. Yukarıda saydığımız gerekçelerle yeni yapılan planlara Çoğunluk bizde, bizim istediğimiz gibi olacak mantığıyla yapılan müdahalelerin hukuka uygun olmadığını da hatırlatmakta bizim görevimizdi.

Ayrıca Mahkemeye taşıdığımız konulara Evet Oyu vermemizde beklenemezdi. Konuyu Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

CHP Çekmeköy Belediye Meclisi Grup Başkanı Ünal Bellek ise iptal edilen planların ivedilikle çıkması için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyerek, ‘’Emri vaki bir şekilde nokta atışı müdahalelerle planları önümüze koydular. Çekmeköy’ün yararı için bu planlara evet oyu veremezdik. Kamu mallarını satan veya imara açan bu yanlışların ve Çekmeköyümüzün haklarını korumanın takipçisi olmaya devam edeceğiz’’ dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3