Kadıköy Kuşdili Çayırı mahkeme kararına rağmen otopark oluyor

Kadıköy İlçesindeki 40 bin metre karelik alana sahip Kuşdili Çayırı imara açılarak yer altı otoparkı oluyor. Antik dönemin en önemli kentlerinden olan Kadıköy'ün Kuşdili Çayırı, önemli bir arkeolojik zenginliği barındırıyor. Bu tarihi alanın imara açılması çevricilerden büyük tepki aldı.

Kadıköy Kuşdili Çayırı mahkeme kararına rağmen otopark oluyor

Kadıköy İlçesindeki 40 bin metre karelik alana sahip Kuşdili Çayırı imara açılarak yer altı otoparkı oluyor. Antik dönemin en önemli kentlerinden olan Kadıköy'ün Kuşdili Çayırı, önemli bir arkeolojik zenginliği barındırıyor. Bu tarihi alanın imara açılması çevricilerden büyük tepki aldı.

20 Eylül 2017 Çarşamba 11:45
Kadıköy Kuşdili Çayırı mahkeme kararına rağmen otopark oluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kadıköy'de bulunan Kuşdili Çayırı 1 ada, 71 ve 72 parselleri mahkeme kararına rağmen imara açarak yer altı katlı otopark alanına dönüştürdü. Söz konusu alan İBB' ye ait olup 39.600 m2’ lik bir alana sahip. Kadıköy'ün Osmanağa Mahallesi'nde Kuşdili Çayırı’nın 1 ada 71 ve 72 sayılı parseller ile kadastral boşluğa ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı askıya çıkarıldı.

İBB’DE GÜNDEME GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy İlçesinde ki 40 bin metre karelik alana sahip Kuşdili Çayırı’nın imara açılmasını hazırladığı yazılı soru önergesi ile İBB Meclis gündemine getiren ve önergesini sözlü okuyan Kadıköy Belediyesi ve CHP İBB Meclis Üyesi Mimar Ülkü Koçar, Başkan Kadir Topbaş’ı göreve çağırdı ve şu soruları sordu: İBB kendi mülkiyetindeki bir alanın plan kararını kendisi vermesi gerekmez mi? Bu askıdaki plana itiraz etmeyi düşünmekte misiniz? Bölgede bulunan ve Söğütlüçeşme Marmaray transfer merkezinde katlı otopark planlanmaktadır. Bu nedenle Kuşdili Çayırı’na ayrıca araç yoğunluğu getirmenin bölgede trafik yoğunluğu ve hava kirliliğini artıracağı ortadayken bu karara itiraz etmeyi düşünmekte misiniz? Bölgede arkeolojik kazıların yapılarak tarihimize ve kültürümüze sahip çıkarak Kurbağalıdere’yi de içine alan bir arkeopark düzenlemesinin yapılması geçmişte yeşil çayır ve ağaçlarla kurbağa seslerine yeniden kavuşma taleplerimizin değerlendirilmek üzere önergemizin başkanlık makamına havalesini saygılarımızla arz ederiz”

BİR TARİH YOK OLUYOR

Antik dönemin en önemli kentlerinden olan Kadıköy'ün Kuşdili Çayırı, önemli bir arkeolojik zenginliği barındırıyor. Geçmişi bundan 8 bin yıl öncesine dayanan Kuşdili Çayırı’nın, İstanbul tarihinin bilinen en eski buluntularını saklıyor. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, alanda mutlaka bir arkeolojik kazı yapılmasını öneriyor.

Keşfedilmeyi bekleyen tarihi kalıntılara sahip alanlardan biri olalı Çayır’ın geçmişine dikkat çekmek ve yetkilileri uyarmak isteyen Arkeologlar Derneği, ilgili kurumlara bir bilgi notu iletİ: Kadıköy Belediyesi'ne de ulaşan metinde, derneğin İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı yiğit Ozar, bu alanın İstanbul'un Antik Döneminin en önemli kentlerinden biri olan Khalkedon'un, Kurbağalıdere alüvyonlarıyla dolmuş olan Khalkedon Limanı'nın dolgusu üzerinde yer aldığını anımsatarak, Kuşdili Caddesi, Kurbağalıdere Caddesi, Söğütlüçeşme, Yoğurtçu parkı civarı, Altıyol, Hasanpaşa, Çilek Sokak, Yeldeğirmeni, Rıhtım Caddesi gibi birçok yerinde yapılmış olan kazı çalışmalarında, Neolitik Dönem' den Roma Dönemi'ne kadar çok geniş bir zaman aralığına tarihlenen çok sayıda kültür varlığı ve dolayısı ile çok önemli arkeolojik bilgi elde edildiğini söylüyor. Bu bilgiler ışığında;

1- İBB kendi mülkiyetindeki bir alanın plan kararını kendisi vermesi gerekmez mi? Bu askıdaki plana itiraz etmeyi düşünmekte misiniz?

2- Bölgede bulunan ve Söğütlüçeşme Marmaray transfer merkezinde katlı otopark planlanmaktadır. Bu nedenle Kuşdili Çayırına ayrıca araç yoğunluğu getirmenin bölgede trafik yoğunluğu ve hava kirliliğini artıracağı ortadayken bu karara itiraz etmeyi düşünmekte misiniz?

3- Bölgede arkeolojik kazıların yapılarak tarihimize ve kültürümüze sahip çıkarak Kurbağalıdere’yi de içine alan bir arkeopark düzenlemesinin yapılması geçmişte yeşil çayır ve ağaçlarla kurbağa seslerine yeniden kavuşma taleplerimizin değerlendirilmek üzere önergemizin başkanlık makamına havalesini saygılarımızla arz ederiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3