Bakanlıktan 3. Köprü, 3. Havalanı Ve Kanal....

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TEMA Vakfı'nın hazırladığı rapora istinaden...

Bakanlıktan 3. Köprü, 3. Havalanı Ve Kanal....

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TEMA Vakfı'nın hazırladığı rapora istinaden...

26 Mart 2014 Çarşamba 17:08
Bakanlıktan 3. Köprü, 3. Havalanı Ve Kanal....

Bakanlıktan 3. Köprü, 3. Havalanı Ve Kanal İstanbul Açıklaması
 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TEMA Vakfı’nın hazırladığı rapora istinaden 3. köprü, 3. havaalanı ve Kanal İstanbul projeleri ile ilgili yapılan haberlerin projeleri engellemek için tamamen siyasi maksatla hazırlandığını bildirdi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “TEMA Vakfı tarafından hazırlanan rapora istinaden 3. köprü, 3. havaalanı ve Kanal İstanbul projeleri ile alakalı olarak basında gerçeği yansıtmayan bazı haberler yer almıştır. Söz konusu rapor bilimsellikten uzak olup, bahse konu mega projeleri engellemek için tamamen siyasi maksatla hazırlanmıştır” denildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu yapılması maksadıyla 2 bin 542 hektarlık ormanlık alanda izin verilmiş olup, bu alanın sadece 706,92 hektarlık kısmı yol platformu alanı olarak kullanılacaktır. Taşınması mümkün olan ağaçlar başka bir yere taşınacak, kesilecek ağaçların yerine Karayolları Genel Müdürlüğü’nce beş katı fidan dikilecektir. 3. havalimanı yapılması maksadıyla 6 bin 173 hektarlık ormanlık alanda ön izin verilmiş olup, söz konusu sahada henüz ağaç kesimi yapılmamıştır. Bu sahanın yüzde 70’lik bölümünde orman örtüsü bulunmamaktadır. Buralarda madencilik çalışmaları yapılmış ve yapılmaktadır. Haberlerde 70 adet büyüklü küçüklü göl ve gölcüğün zarar göreceği iddia edilmiştir. Bu bölgede hiçbir doğal göl bulunmamaktadır. Raporda göl veya gölcük olarak bahsedilen su birikintileri, söz konusu sahada yapılan madencilik faaliyetleri neticesi ortaya çıkan çukurların su ile dolması sonucu meydana gelmiştir. Suni olarak oluşmuş bu göletlerin halk sağlığına zarar vermesi ihtimaline karşı zaten Bakanlığımız carehabilite edilmesi yönünde planlar yapılmıştı.”
İstanbul’daki orman varlığının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verildiği kaydedilen açıklamada, “Bakanlığımızca İstanbul’da yıllara göre dikilen ağaç sayıları 2003 yılında 542 bin, 2004’te 333 bin, 2005 yılında 416 bin, 2006 yılında 2 milyon 643 bin, 2007’de 1 milyon 118 bin, 2008’de 1 milyon 269 bin, 2009’da 679 bin 475, 2010 789 bin 067, 2011’de 928 bin 410, 2012’de 3 milyon 252 bin 558, 2013 2 milyon 82 bin olmak üzere 2003-2013 yıllarını kapsayan son 11 yılda İstanbul’da 14 milyon 52 bin 510 adet fidan dikilmiştir. Bunun dışında Avrupa yakasında 520 hektar alanda Avrupa Şehir Ormanı, Asya yakasında da 878 hektar alanda Asya Şehir Ormanı tesis edilecek olup, bununla ilgili çalışmalar da devam etmektedir” denildi.
Açıklama şöyle devam etti:
“Kuş göç yolları ile etkileşimi için durum tespiti ve kuş göçlerinin 2 yıl boyunca izlenerek, gerekli tedbirlerin alınması, alandaki mevcut biyolojik çeşitlilik durum tespiti yapılarak, gerekli görülen türlerin uygun habitatlara taşınması ve madencilik faaliyetleri sonucu oluşan çukurlukların ekosistem özelliklerinin irdelenmesi konuları ÇED raporunda taahhüt altına alınmıştır. Köprü ve bağlantı yollarının güzergâhının biyolojik çeşitliliğe ve yaban hayatına olan etkilerinin azaltılması maksadı ile bazı değişikliklere gidilmiştir. Bu çerçevede güzergah değişiklikleri, tünel ve viyadük uygulaması ile yaban hayatı için ekolojik koridor (yaban hayatı köprüsü) yapılması öngörülmüştür. Kanal İstanbul Projesi ile ilgili olarak herhangi bir izin talebinde bulunulmamıştır. Proje ve güzergahın netleşmesini müteakiben, projenin yaban hayatına, ekosisteme ve biyolojik çeşitliliğe etkisi irdelenecek ve gerekli önleyici ve telafi edici tedbirlerin alınması sağlanacaktır. Netice itibarıyla söz konusu yatırım programları yasal mevzuat kapsamında gerçekleştirilmekte olup, çalışmalar tamamen verilen yasal izinler çerçevesinde yürütülmektedir.”

Son Güncelleme: 26.03.2014 17:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3