Türkiye enerjinin merkezi oluyor

Geleceğimizin teminatı olan yenilenebilir enerji içinde hidroelektrik enerji

Türkiye enerjinin merkezi oluyor

Geleceğimizin teminatı olan yenilenebilir enerji içinde hidroelektrik enerji

26 Şubat 2013 Salı 11:17
Türkiye enerjinin merkezi oluyor
Geleceğimizin teminatı olan yenilenebilir enerji içinde hidroelektrik enerji ilk sırayı aldı.
 Geliştirilmiş, hidroelektrik potansiyeli 165 milyar kilovat saat olan Türkiye, bu rakamı 185 milyar kilovat saate çıkarmayı hedefliyor. 2012 yılı itibarıyla yıllık enerji üretiminin yaklaşık 239 milyar kilovat saat olduğu düşünüldüğünde her 4 ampulden 1'i HES'lerin temin ettiği enerji ile aydınlanıyor. 2023'e kadar yıllık 216 milyar kilovat saat olarak hesaplanan teknik hidroelektrik potansiyelimizin ekonomik, sosyal ve çevresel yönden yapılabilir kısmının tamamının özel sektör işbirliği ile ülke ekonomisine kazandırılarak enerjide dışa bağımlılığın önemli ölçüde azaltılması hedefleniyor.

HİDROELEKTRİK POTANSİYEL HAREKETE GEÇİRİLİYOR

Yenilenebilir enerji yaşam kalitesinin arttırılmasında, ulusların gelişiminde ve ülke kalkınmasında çok büyük önem taşıyor. Dünyada nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşmeyle birlikte, küreselleşme sonucu giderek gelişen ekonomik aktivitelere bağlı olarak, doğal kaynaklara ve enerjiye olan talep giderek artıyor. Son yıllarda dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi bir hayli artarken, yenilenebilir enerji, ‘doğanın kendi evrimi içinde, bir sonraki gün aynen mevcut olabilen enerji kaynağı' olarak tanımlanıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemli yeri sudan üretilen enerji olan ‘hidroelektrik enerji' alıyor.

Türkiye'de teorik hidroelektrik potansiyel 433 milyar kilovat saat; teknik olarak değerlendirilebilir potansiyel ise 216 milyar kilovat saat olarak hesaplandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı hedefini bu potansiyelin çevresel, ekonomik ve teknik olarak yapılabilir kısmının tamamının bir an önce ülke ekonomisine kazandırılması olarak belirledi. Artan enerji fiyatları ve gelişen teknoloji ile birlikte bugün yıllık 165 milyar kilovat saat düzeylerinde olan geliştirilmiş potansiyelimizin 180 milyar kilovat saat düzeylerine çıkarılması amaçlanıyor. Türkiye'de elektrik enerjisi kurulu kapasitesi halen 57 bin megavat düzeylerinde seyrederken, hidroelektrik santrallerin bu kurulu güç içerisindeki payı yaklaşık 20 bin megavat ile yüzde 35 düzeyinde bulunuyor.

1954 yılından bu yana hidroelektrik enerji üretimi konusunda çalışmalarını kesintisiz sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, bugün itibarıyla Türkiye'nin dört bir tarafında 62 hidroelektrik santrali işletmeye aldı. Bu tesislerin kurulu gücü 11 bin 625 megavat, yıllık üretim kapasiteleri ise 41 milyar kilovat saate ulaştı.

DSİ BARAJ YAPILARINDA ‘EN'LERE İMZA ATTI

Son yarım asırda Türkiye'ye çok önemli barajlar kazandıran DSİ, ihtiyaçları da dikkate alarak son yıllarda baraj yapılarına daha da ağırlık verdi. Yapıldığı dönemde yükseklik olarak dünyada üçüncü sırada yer alan Keban Barajı ve HES; dolgu hacmi bakımından dünyanın en büyük 6. barajı durumunda olan Atatürk Barajı ve HES ile Karakaya, Altınkaya, Oymapınar, Birecik barajları, Avrupa'nın 7. en büyük barajı olan Ermenek Baraj ve Hidroelektrik Santrali, dünyanın kendi kategorisinde 6. yüksek barajı olan Deriner Barajı ve HES, Aydın'da inşa edilen ve yine kendi kategorisinde Avrupa'nın en büyük barajı olan Çine Adnan Menderes Barajı ve HES, Türkiye'ye kazandırılan önemli tesislerden bazıları.

Yapımı devam eden ve tamamlandığında gövde hacmi bakımından Türkiye'nin 2. kurulu güç ve yıllık enerji üretim kapasitesi bakımından da 4. büyük barajı özelliğini kazanacak olan Ilısu Barajı; Çoruh Havzası Projesi'nin önemli tesisleri ile kendi kategorisinde dünyanın 3. yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES ile yine son derece önemli bir proje olan Kiğı Barajı ve HES tamamlandıklarında bu dev tesislerin arasına katılacak.

ENERJİ BAĞIMLILIĞI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALIYOR

Halen 370 HES aktif olarak işletiliyor. Bunların 232'si Su Kullanım Hakkı Anlaşması Yönetmeliği çerçevesinde özel sektör tarafından inşa edildi. İşletmede bulunan hidroelektrik santrallerinin yıllık enerji üretimi toplamda 70 milyar kilovat saati geçerken, özel sektör tarafından inşa edilen HES'lerin enerji üretimi de 296 milyar kilovatı yakaladı.
2012 yılında yaklaşık 239 milyar kilovat saat olarak gerçekleşen ülke elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 25'i HES'lerden karşılanıyor. Bu da bir yandan cari açığımızın azalmasını sağlarken, diğer yandan enerjide dışa bağımlığı önemli ölçüde azaltıyor. Türkiye'de 2012 yılı itibarıyla yıllık enerji üretiminin 239 milyar kilovat saati geçti. Bu da her 4 ampulden 1'inin HES'lerin temin ettiği enerji ile aydınlatılması anlamına geliyor. Devlet su işleri de bu çerçevede 2023 yılı hedefini belirledi. DSİ, bu tarihe kadar yıllık 216 milyar kilovat saat olarak hesaplanan teknik hidroelektrik potansiyelimizin ekonomik, sosyal ve çevresel yönden yapılabilir kısmının tamamının özel sektör işbirliği ile ülke ekonomisine kazandırılmasına çalışacak.
Son Güncelleme: 26.02.2013 11:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3