Akfırat’ta tapu sevinci

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, planlaması tamamlanan Akfırat Mahallesi’nde hak sahiplerine tapularını verdi. 680.000 m2 alanda yapılan planlama ve imar uygulama çalışması ile 1.800 kişinin mülkiyet ve imar planına yönelik sorunu çözüme kavuşturuldu. Akfırat Mahallesi ve yakın çevresi teknopark, biyoteknoloji vadisi, üniversite ve yerleşim alan planlamasıyla gelişime açık hale geldi.

Akfırat’ta tapu sevinci

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, planlaması tamamlanan Akfırat Mahallesi’nde hak sahiplerine tapularını verdi. 680.000 m2 alanda yapılan planlama ve imar uygulama çalışması ile 1.800 kişinin mülkiyet ve imar planına yönelik sorunu çözüme kavuşturuldu. Akfırat Mahallesi ve yakın çevresi teknopark, biyoteknoloji vadisi, üniversite ve yerleşim alan planlamasıyla gelişime açık hale geldi.

02 Nisan 2019 Salı 10:56
Akfırat’ta tapu sevinci

Akfırat’ın belde belediyesi olduğu dönemde yapılan ve mahkeme kararı ile iptal olan imar uygulaması ve kısmi iptal olan imar planları Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın çalışmalarıyla çözüme kavuşturuldu. Tuzla Belediyesi önce plan sorunu, ardından plana uygun imar uygulaması hazırlayarak 28 Mart 2019’da tescil ettirdi. 680.000 m2 alanda yapılan planlama ve imar uygulama çalışması ile 1.800 kişinin mülkiyet ve imar planına yönelik sorunu çözüme kavuşturuldu. Bölgede yapılaşmanın önündeki engel ortadan kalktı, Akfırat Mahallesi planlı ve imarlı duruma geldi.

Bir işi planlamadan başarmak mümkün değildir

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Akfırat Mahallesi sakinlerine tapularını teslim töreninde süreç hakkında bilgi verdi. Planlamanın önemini vurgulayan ve Tuzla Belediyesi’ne bağlanmadan önce oluşan planlama sıkıntısının çözümüne yönelik çalışmalarını paylaşan Başkan Yazıcı, “Bir işi yapmak planla başlar. Bir işi planlamadan başarmak mümkün değildir. Eğer ki bir binada yapacaksanız bir planlama yapmak zorundasınız. Bir şehri geliştirmek istiyorsanız bir plan yapmak zorundasınız. Akfırat, Tepeören ve Orhanlı’da önceden yapılmış ve mahkeme kararıyla bozulmuş planların hepsinin revizyonu için çok uğraştık. Orhanlı, Tepeören ve Akfırat’ın hak ettiği noktada olmadığını çok iyi biliyoruz. Aynı dönemde belde olan ve ondan sonra gelişimini çok hızlı bir şekilde sürdüren birçok örneklerle binaen Akfırat’ın, Orhanlı’nın ve Tepeören’in hak ettiği noktaya gelemediğini gördük. Biz asıl gelişim için gerekli olan bu planlamanın yapılmasını ve uygulaması bütün görüşler alınmadığı için mahkemeyle bozulmuş olan bu planları bitirerek de bu mahallelerimize en iyi hizmeti getirebilmeyi gayret sarf ettik. Bu tapu dağıtım töreniyle birlikte bu planlamaların tamamen sonuna gelmiş durumdayız. Akfırat, Tepeören ve Orhanlı’da sanayi ve yerleşim bölgelerini ayırdık” dedi.

Akfırat’a da verdiğimiz sözü tuttuk

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Akfırat’taki planlamanın mahalle ve yakın çevresine etkisini ise şu şekilde açıkladı: “Akfırat’ın planlamalarını bitirdik. Köy içini muhafaza ederek yeni üniversite alanlarıyla, biyoteknoloji vadisiyle, teknoparklarıyla, yerleşim alanlarıyla Akfırat’ta planlamalarımızı bitirdik. Bugünkü toplantıda da tapularımızı dağıtıyoruz. Mülkiyet hakkı kutsaldır, mülkiyet hakkına çok özen gösteriyoruz. Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda 30.000’e yakın tapu dağıttık. Bunun yanında sitelerin de ruhsatlarını ve iskânlarını vererek yine 60 bin vatandaşımızın mülkiyet hakkını vermiş olduk. Bugün de Akfırat’a vermiş olduğumuz sözü tutuyoruz. Tapuları sözümüzü tutmuş olmanın gururuyla veriyoruz”

10 yılda hiçbir planımız mahkeme kararıyla bozulmadı

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla’nın yüzde 98’ini planladıklarını ve yaptıkları hiçbir planın mahkeme kararıyla bozulmadığının altını çizdi. Plan hazırlarken vatandaşın hakkı ve hukukunu göz önünde bulundurduklarını belirten Başkan Yazıcı, “Bize verdiğiniz emanetle herkesin hak ve hukukunu koruyoruz. Bu emaneti alıp en iyi şekilde iyi bir noktaya getirebilmek, onu koruyup kollayabilmek ve onun hakkını verebilmek için gayret sarf ettik. Biz vatandaşımızın gönlündeki ve dilindeki terazinin hassasiyetini biliyoruz. Kimseyi ayırt etmeden, kul hakkına düşmeden bütün hizmet ve çalışmalarımızı sürdürdük. Rabbime hamdolsun 10 yılda yaptığımız hiçbir plan mahkemeden bozulmadı. Yaptığımız bütün planlamalarda ve uygulamalarda hakkaniyeti göz önünde bulundurduk. Hiçbir mahkemede bozulan bir tane planımız yoksa bu bizim göstermiş olduğumuz hassasiyetle olmuştur. Bizim bu planlarda yapmış olduğumuz hassasiyet tamamen vatandaşlarımızın lehinde oldu. Planlamanın ardından şehrin gelişimini tamamlayacak olan çalışmalarımızı da hep birlikte sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, konuşmasının ardından hak sahiplerine tapularını dağıttı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3