Nasıl ki velileri için öğrencilerinin verimli eğitim alması, kaliteli bir ömür geçirmesi önemliyse biz iş güvenliği uzmanları için de çalışanlarımızın sabah evden çıkıp güvenli şekilde çalışıp akşam eve geri dönmeleri o kadar önemlidir;

Dolayısıyla Çalışanların sağlığını korumak için çalışanlar daha yolun başındayken yani bir işe yerleşmeden önce yaşlarına, cinsiyetlerine, sağlık durumlarına vb özelliklerine göre bir iş seçmeli ve yerleştirilmeleri gerekmektedir, ama çalışanların sağlığının sürekliliğinin sağlanması sadece çalışanların kendilerine uygun işe yerleştirilmeleriyle sağlanamaz uygun işe yerleştirilmenin yanında çalışanları sahada da risklere karşı korumamız gerekir Çalışanlarımızı risklere karşı korumak istiyorsak burada bize toplu ve kişisel koruyucu donanımlar ve güvenli bir iş ortamı yardımcı olacaktır .

Çalışma yerlerinde çalışanların güvenliği öncelikle, güvenli korkuluklar, düşmeyi önleyici platformlar, bariyerler, kapaklar, çalışma iskeleleri, güvenlik ağları veya hava yastıkları gibi toplu koruma tedbirleri ile sağlanır. Toplu koruma tedbirlerinin düşme riskini tamamen ortadan kaldıramadığı, uygulanmasının mümkün olmadığı, daha büyük tehlike doğurabileceği, geçici olarak kaldırılmasının gerektiği hallerde, yapılan işlerin özelliğine uygun bağlantı noktaları veya yaşam hatları oluşturularak tam vücut kemer sistemleri veya benzeri güvenlik sistemlerinin kullanılması sağlanır. Çalışanlara bu sistemlerle beraber yapılan işe ve standartlara uygun bağlantı halatları, kancalar, karabinalar, makaralar, halkalar, sapanlar ve benzeri bağlantı tertibatları; gerekli hallerde iniş ve çıkış ekipmanları, enerji sönümleyici aparatlar, yatay ve dikey yaşam hatlarına bağlantıyı sağlayan halat tutucular ve benzeri donanımlar verilerek kullanımı sağlanır. Sahada pencere önleri şaft vb çukurların önleri Korkuluklarla kapatılmalıdır, YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ' nde, “Korkuluklarda; a) Platformdan en az bir metre yükseklikte ve herhangi bir yönden gelebilecek en az 125 kilogramlık yüke dayanıklı korkuluk, b) Platforma bitişik, en az 15 santimetre yüksekliğinde topuk levhası, c) Topuk levhası ile ana korkuluk arasında açıklıklar 47 santimetreden fazla olmayacak şekilde konulan ara korkuluk, bulunması sağlanır" der.

Kişisel koruyucu donanımlar başlığı altında; YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ İşverenlerin yükümlülükleri; MADDE 5’ de 2/7/2013 tarihli ve 28695 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde kullanılması Hakkında Yönetmeliğe ve uyumlaştırılmış ulusal standartlara uygun kişisel koruyucu donanımların bulundurulması ve çalışanlar tarafından kullanılması işverenin yükümlülüğüdür” der. Çalışanlara gerek hava koşulları gerekse psikolojik sebeplerden dolayı KKD kullanmak zor gelebilmekte ve çalışanlar denetim yetersizliğini fırsata çevirip çalışırken KKD kullanmazlar. Çalışanlara KKD kullanmanın önemini gerek işe girişte verdiğimiz eğitimlerde izletebileceğimiz kaza videolarıyla gerekse de şantiye ye KKD kullanılmadığı zaman başına gelebileceklerin fotoğraflarını da asarak anlatabilir, alternatif olarak İSG kurallarına uyma durumlarına göre ayın elemanı da seçebilir ödül verebilir, İSG kurallarına uymayanlara ise ufak cezai yaptırımlar uygulayıp ödül ceza yöntemiyle de çalışanların KKD kullanmalarını sağlayabiliriz.

Şantiye ortamında alt işveren çalışanları da olduğundan alt işverenlerin çalışanları için de ana firmanın çalışanlarına uygulanan kuralların uygulanmaları gerekir, bu kuralları uygulatmak için aynı yöntemler kullanılmalı ve alt işverenle yapılan sözleşmelerde İSG konusuna da değinilmeli, İSG kurallarına uyulmaması durumunda uygulanacak yaptırımlar bildirilmeli, gerek ana firma gerek alt işveren çalışanları olsun çalışanlar bir bütün olarak kabul edilmelidir.

İnşa edilecek yapının temel atma işlemi de dahil olmak üzere yapının yüzdelik olarak en büyük bölümünü oluşturan kalıp aşamasında bazı konulara dikkat edilmelidir. Kalıp işleri işveren tarafından görevlendirilen ehil kişi gözetiminde ve konu ile ilgili tecrübe sahibi çalışanlarca yapılır. Kalıp panolarının, geçici destek ve payandaların üzerlerine binen yüke ve gerilime dayanacak şekilde planlanması, tasarlanması, kurulması ve korunması sağlanır. Çalışanları, kalıp sisteminin geçici dayanıksızlık veya kırılganlığından kaynaklanan risklerden korumak için yeterli tedbirler alınır. Betonarme kalıplarının yeterliliği her beton dökümünden önce kontrol edilir. Özellikle kayar kalıp, tünel kalıp ve masa kalıplardaki bağlantı yerleri, sabitleme elemanları, tijler, hidrolik hortumları, taşıma yerleri, pano krikoları, teker sistemleri, fiş krikoları, yayların aksları ve hareketli parçalar, sapma pimler, ağ sistemleri ve benzeri kalıp parça ve unsurları düzenli olarak ve her kullanımdan önce kontrol edilerek deformasyona uğramış ve güvenliği tehlikeye atabilecek durumda olanların kullanılmasına müsaade edilmez. Bir sonraki aşama olan beton döküm safhasında Beton dökümü bitinceye kadar kalıpların sürekli kontrol edilmesi, Kalıp açılması ve patlamasının gerekli tedbirler alınması gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.