ÇEKMEKÖY’DEKİ DERE ISLAHINA TEPKİ: SİTELERE – KOLEJLERE KIYAK!

Çekmeköy Merkez Mahallesi’ndeki doğal dere olan Soğuk Su deresinin ıslah çalışmaları tepkilere neden oldu. 30 yıldır taşmayan, kokmayan derenin ıslah edilme çalışmalarının neden yapıldığına ilişkin mahalleli, “Çünkü burada yapılan sitelere, kolejlere yeşil alana ihtiyacı var. Müteahhitlere peşkeş çekiliyor” diyerek tepki gösteriyor.

ÇEKMEKÖY’DEKİ DERE ISLAHINA TEPKİ: SİTELERE – KOLEJLERE KIYAK!

Çekmeköy Merkez Mahallesi’ndeki doğal dere olan Soğuk Su deresinin ıslah çalışmaları tepkilere neden oldu. 30 yıldır taşmayan, kokmayan derenin ıslah edilme çalışmalarının neden yapıldığına ilişkin mahalleli, “Çünkü burada yapılan sitelere, kolejlere yeşil alana ihtiyacı var. Müteahhitlere peşkeş çekiliyor” diyerek tepki gösteriyor.

17 Ocak 2021 Pazar 10:26
ÇEKMEKÖY’DEKİ DERE ISLAHINA TEPKİ: SİTELERE – KOLEJLERE KIYAK!

Çekmeköy Merkez Mahallesi’nde bulunan Soğuk Su deresinin ıslah çalışmaları tepkilere neden oldu. Mahalleli derenin taşkınlara yol açmadığını, mahalledeki müteahhitlerin yaptığı sitelere, kolejlere yeşil alan kazandırmak için böyle bir yola başvurulduğunu söylüyor. Ayrıca mahallede yaşayan Abbas Karakaya ıslah çalışmaları nedeniyle birçok gecekondu sahibinin mağduriyet yaşadığını da söyleyerek, “Yeni yapılan siteler için kendi halinde akan bir dereyi kurutuyorlar” dedi.

PROJE İLE İLGİLİ BİR BİLGİ YOK!

Söz konusu dere çalışmasıyla ilgili tabelada yapı çalışmalarıyla ilgili yer alan bilgiler şöyle: Çekmeköy Köy İçi Deresi Peyzajlı Dere Islahı ve Peyzaj Projelendirme İşi; İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, İSKİ, İstanbul Ağaç ve Peyzaj. Projeyle ilgili ıslah amacı vs. gibi bilgiler yer almazken İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda derenin su taştığına ilişkin görüntülere yer verdi. Mahalleli ise taşkının meydana geldiği yerin bu dere olmadığını söylüyor. İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dereyle ilgili yaptığı paylaşımda, “Çekmeköy Serindere'nin de ıslahını yapıyoruz, derenin etrafı yeni bir yaşam vadisi olacak. Taşkın sorunu son buluyor, atık suları ayrılıyor, koku sorunu sona eriyor. Dere çevresinde aktif yeşil alanlar vatandaşla buluşacak” dedi. İmamoğlu'nun bu sözleri ise hem buradaki gecekondu sahipleri için hem de mahallede yaşayanlar için tepkiyle karşılandı.

Peki ıslaha gerek var mı? Doğal bir dere olan Soğuk Su deresi kokmayan ve bugüne kadar mahallelinin herhangi bir konuda şikayetçi olmadığı dere. Yaz mevsiminde kuruyan kış mevsiminde ise su toplayan bu dere için mahalleli 'ıslah' adı altında müteahhitlere peşkeş çekileceğinin altını çiziyor.

CHP'Lİ VEKİL SARIBAL YERİNDE İNCELEDİ

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da mahallelinin isteği üzerine geçtiğimiz günlerde buraya giderek incelemelerde bulundu. Mahallede derenin ıslah çalışmalarına karşı çıkan bir kadın Sarıbal'la yaptığı konuşmada, “Ekrem İmamoğlu (İBB Başkanı)'na farklı anlatılıyor. Çok yanlış bilgiler veriliyor. Burada olanı biteni görüyorlar. Buradaki ağaçlar bizim, bu ağaçları dereye dökmeye çalışıyorlar. Bunları engelledim diye birçok engellemeyle karşılaştım” dedi.

ABBAS KARAKAYA: 30 YILDIR SORUN YAŞANMADI

Mahallede yaşayan Abbas Karakaya ise şunları söyledi: “Dere ıslahı iki sebepten olur. Eğer bu dere taşkınlara neden oluyorsa ve burası kanalizasyon ya da çöplük olarak kullanılıyorsa ıslah çalışmaları yapılmalı. Bu derede ise böyle bir şey yok. Dere deyince ilk akla gelen Ayamama deresi. Ancak bizim bahsettiğimiz derenin kenarında 30 yıldır gecekondularda yaşayanlar var. Bu insanlar bugüne kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Bu dere kokmuyor, taşmıyor. Dere ıslah çalışmalarının adı anıldığı andan itibaren buradaki araziler el değiştirdi, yeni bloklar yapıldı. Betonlaşmanın gereği olarak bunu yapıyorlar. Bu dere İstanbul'un doğal kalan nadir derelerinden biri. Çekmeköy'ün en önemli sorunlarından biri otopark sorunu. Bu siteler bu durumu daha da katmerli hale getirecek. Şimdi soruyorum: Durup dururken kendi halinde akan bir dereyi neden kurutuyorsunuz?”

‘’ASLINDA GERÇEK ŞU: BU DERE TAŞMIYOR’’

İBB’nin yayınladığı dere ıslahı videonun açılışındaki yer, yol derenin yakınında ama o yolu basmış su dere taşkını sonucu değil, Çekmeköy'de, İstanbul onlarca öyle sokak var. yağmur yağdığında su basan. Dere taşsa orada en 35 yıldan beri işleyen bir imalathane var, hala aktif. Kalıp ve karton üretiyor. Adı DEMKA. Burası, bu imalathanenin hizasına gelen kısmı dere ıslahına sokmadı. mahkemeye başvurdu. Çünkü dere ne kokuyor ne de taşıyor.

‘’AMAÇ İMTİYAZLILARA YEŞİL ALAN SAĞLAMAK!’’

Taşsa Cihangir, Maks okulları oraya son 2-3 yıl içinde milyonlarca liralık yatırım yapmaz. Ha keza, bir sürü site kurulmaz. O zaman gecekondular neden hedefleniyor. Gecekonduların bulunduğu yerde dere teraslarına son 2-3 yıldan beri kurulan siteler yeşil alan, sosyal donatı alanı sağlamak için. 30 Eylül 2018'de Çekmeköy'deki sağanak yağışlara büyük zararlara yol açtı. Nişantepe Doğa Ata Konakları'nı, villalarını içini sel bastı. 44 araç perte çıktı. Aynı gün Ömerli Evleri sitesini de su bastı. Ancak o gün orada Çekmeköy Serin Deresinde bir taşkın olmadı.

‘’İSKİ GECEKONDULARI MAHKEME KARARI OLMADAN YIKTI’’

Kadir Topbaş döneminde (t 24'deki yazımda var) yapılan ilk proje sadece peyzaj projesi. Teras yapılan blok ve siteler yapılmaya başlayınca ıslah gündeme geliyor. Çünkü bu sitelere yeşil alan lazım. 2016, 2017 tarihli bu projede sadece peyzaj ve çevre düzenlemesi konuşulurken 2018'de neden İSKİ dere ıslahını çıkarıp gecekonduları, mahkeme kararlarını beklemeden yıkmaya başladı?

Bir dönem burada belediye başkanlığı yapmış Sıddık Aydemir, iski yönetim kuruluna geçiyor. arazi el değiştirmeleri, ıslah kılıfı da bu dönem gündeme geliyor. Evlerin yıkılmasıı, dere ıslahı şimdi hala davalık. Dahası, mimarlar odası İstanbul şubesi Çekmeköy uygulama planlarını mahkemeye verdi. Sonuçta korsan, tuhaf bir dere ıslahı. fabrika karşı çıkıyor, kafalarına göre takılıyorlar.

Son Güncelleme: 26.01.2021 13:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3