Tuzla’da ‘Genç Liderler’ yetişiyor

Tuzla Belediyesi, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlim Yayma Cemiyeti işbirliğiyle Genç Liderler Akademisi-2 eğitim programı açılış töreniyle başladı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, genç lider adaylarına “Liderlik ve Motivasyon” konulu seminer verdi.

Tuzla’da ‘Genç Liderler’ yetişiyor

Tuzla Belediyesi, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlim Yayma Cemiyeti işbirliğiyle Genç Liderler Akademisi-2 eğitim programı açılış töreniyle başladı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, genç lider adaylarına “Liderlik ve Motivasyon” konulu seminer verdi.

20 Aralık 2018 Perşembe 10:22
Tuzla’da ‘Genç Liderler’ yetişiyor

Genç Liderler Akademisi-2 eğitim programı, Tuzla Belediyesi Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. İlk eğitim programında 68 öğrenciyi mezun eden Genç Liderler Akademisi-2 eğitim programında 70 lise öğrencisi liderlik buluşmaları, kişisel gelişim eğitimleri, sosyal sorumluluk projeleri ile lider adayı olma yolunda 5 ay eğitim alacak. Programa Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Tuzla Şubesi Başkanı Cumali Keleş, İlim Yayma Cemiyeti Tuzla Şubesi ve Proje Koordinatörü Hakan Özgür ile okul müdürleri ve genç lider adayları katıldı.

Liderlik vasfına sahip gençlerin iyi yetiştirilmesini çok önemsiyoruz

İlim Yayma Cemiyeti Tuzla Şubesi ve Proje Koordinatörü Hakan Özgür’ün proje hakkındaki açılış konuşmasının ardından İlim Yayma Cemiyeti Tuzla Şubesi Başkanı Cumali Keleş konuklara seslendi.

Genç Liderler Akademisi’ni sürdüreceklerini belirten Keleş, “İlim Yayma Cemiyeti olarak gençleri çok önemsiyoruz. Gençler bizim için çok önemli. Liderlik vasfı olan gençlerimizin iyi yetiştirilmelerini çok önemsiyoruz. İlmi rehber edinen, vatanını, milletini ve manevi değerlerini seven gençler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. Bu akademiyi bitirdiklerinde liderlik vasfına sahip olmalarını, vizyonel olmalarını, hedeflerini yükseltmiş olmalarını, iyilikte ve yardımseverlikte, ilimde, bilimde çevresine ışık tutan gençler olmalarını arzu ediyoruz. Bu yıl Genç Liderler Akademisi’nin 2.sine inşallah burada başlıyoruz. Bundan sonra da inşallah geliştirerek ve düzenleyerek uzun yıllar yapmayı planlıyoruz” dedi.

Başkan Yazıcı, liderlik ve motivasyon eğitimi verdi

Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu’nun selamlama konuşmasının ardından Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı liderlik ve motivasyon konulu sunum gerçekleştirdi.

Sunumunu “Tecrübe paylaşımı” olarak değerlendiren Başkan Yazıcı, “İnsanlık tarihinden beri liderlik çok önemli. Liderlik olmazsa olmaz. “Benim devlet yönetmek gibi bir derdim yok” demeyin. “Ben ülkede bir değişim yapacağım, coğrafyada değişim yapacağım, bir ülkeyi değiştireceğim, bir şehri değiştireceğim gibi bir derdim yok” demeyin. Bana ne demeyin. Eninde sonunda bir aile kuracaksanız ve lider olmak zorundasınız. Bir aileyi yönetmek de liderlik gerektirir. “2 kişi yola çıkıyorsanız birini imam seçin” diyen bir medeniyetin evlatlarıyız. Yönetimle başlayan bir tarih vardır ve sanatların en eskisi, bilimlerin ise en yenisidir. İnsanlık geliştikçe bunu bilimsel bir dağ haline getiriliyor ama sanatların en eskisi. Neden? Tarihe baktığımız zaman tarihte ilk önce klanlarda avlansanız da, gezseniz de, paylaşsanız da, bölüşseniz de o yönetimi yaparken birisinin mutlaka liderlik yapması, görevlendirmeler lazım. Dolayısıyla yönetim çok eskiden beri var ama bilimlerin en yenisi. Gelişen dünyada insan gelişiyor ve birey olarak artık dünyadan kopamıyorsunuz. Siz dünyanın bir parçasısınız. Gençler bunu çok daha iyi biliyorlar. Böyle bir dünyada artık yönetimi de, liderliği de, yönetim şeklini de, insanları da tanımak ve ona göre hareket etmek zorundayız” ifadesini kullandı.

Genç Liderler Akademisi'ne destek olmayı sürdüreceğiz

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, sunumunda liderlik modelleri ve çeşitleri hakkında detaylı bilgi vererek gençlerin seçimine öncülük etti. Doğa, toplum ve tarihten anekdotlarla liderliğin tüm faktörlerini konuşmasında değerlendiren Başkan Yazıcı, “Enderun’da ecdat çok zeki bir çocuğu ararmış, gider bulurmuş. “Zeki bir çocuk bulduk, bunu Enderun’a alalım, yetiştirelim, devlet adamı olsun” dendiğinde o kişiye “Evet buldum. Başarılı, zeki bir çocuk ve bunu başardık. Bu çocuk zekiliğiyle, kabiliyetiyle devlet idaresinde olabilir. Hatta lider olabilir, hatta çok iyi yönetici olabilir” gibi tabirler kullanılırmış. O zaman “Turnayı gözünden vurdun” denirmiş. İnşallah biz Tuzla’da turnayı gözünden vurmak istiyoruz. Tuzla’da yeni yeni liderler yetişmesini arzu ediyorum. Bu yolda eğitim veren, katkı sağlayan ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Genç Liderler Akademisi’ne destek olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Toplum nitelikli insana sahip olursa küllerinden yeniden doğar

Tuzla Kaymakamı Ali Akça da konuşmasında toplumların nitelikli insan unsuru ile güç kazanacağını, nitelik insanların da eğitim ve bilimle yetiştirileceğini söyledi. Konuşmasında 2. Dünya Savaşı ve sonrasını örnek vererek ülkeler ve milletlerin gelişmişlik seviyesini değerlendiren Kaymakam Akça, “Bir toplumun en değerli unsuru insan unsurudur. Hele hele bu insan unsuru eğitimliyse, bu insan unsuru nitelikliyse, niteliğini kaybetmezse o toplum küllerinden doğar. Bilimsel düşünceye yeterince önem verilmediği, insan unsuru kendi çağında olması gereken değişimi, dönüşümü yapamadığı zaman başarısız oluyor” şeklinde konuştu.

Genç Liderler Akademisi-2 Eğitim Programı açılış töreni, hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3