Kadınların En Başarılı Olduğu Alan Neresi Çıktı?

Kadınların En Başarılı Olduğu Alan Neresi Çıktı?

08 Mart 2017 Çarşamba 12:21
Kadınların En Başarılı Olduğu Alan Neresi Çıktı?
Araştırmaya Göre, Kadınların en başarılı olduğu alan “Eğitim-Öğretim”, En Başarısız Olduğu Alan ise “Araba Kullanmak”.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seher Er ve öğrencileri tarafındanKadınlar Günü öncesinde toplumun kadına bakışını saptamak amacıyla bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında İstanbul’da 302 kişiyle yüz yüze görüşüldü.

İÜ İletişim Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların yaşadığı sorunlar arasında “şiddet, taciz ve eşitsizlik” ilk sıralarda yer aldı.

İstanbul’da yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen araştırmanın “Kadın denince akla gelen en önemli sözcük” bölümünde, “anne”, “zerafet”, “güzellik” ve “güç” gibi yanıtlar alındı.

Araştırmaya katılanların yüzde 8,2’si, “Kadınlar Günü’nün neyi çağrıştırdığı’na ilişkin soruya “anne”, yüzde 7,9’u “emek”, yüzde 6,0’ı “çiçek”, yüzde 5,3’ü “hediye” yüzde 4,8’i “kadın hakları” yanıtını verdi.

En çok değer verdikleri kadının kim olduğuna ilişkin soruya verilen cevaplar arasında, “annem” diyenlerin oranı yüzde 82,3, “kızım” diyenlerin oranı yüzde 6,0, “kız kardeşim” diyenlerin oranı yüzde 5,0 olarak çıktı.

Kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili bölümde ilk 3 sırayı, “şiddet” yüzde 21,1, “taciz” yüzde 9,3 ve “eşitsizlik” yüzde 8,3 aldı. Verilen yanıtlar arasında “ayrımcılık” ve “erkekler” de bulundu.

En Başarılı Oldukları Alan

Araştırma sonuçlarına göre, “kadınların en başarılı oldukları alan”,  yüzde 14,9 ile “eğitim-öğretim” oldu.  Bu bölümde yine, “annelik”, “iletişim”, “her alan” gibi yanıtlar da verildi.

“Kadınların en başarısız olduğu alanlar” arasında ise yüzde 19,5 ile “araba kullanmak” ilk sırayı aldı.

“Kadınların başarısız olduğu alan yok” diyenlerin oranı ise 12,6, “spor”, yüzde 7,5, “güç gerektiren işler”, yüzde 4,9 “siyaset”, 4,0 de diğer başarısız olanlar olarak sıralandı.

Eş ve Anne Olarak Kadın

Araştırmada, “eş” olarak kadın denince akla ilk gelen en önemli sözcükler arasında ilk 3 sırayı,  “sevgi” yüzde 10,9, “hayat arkadaşı”, yüzde 9,5, “anne”, yüzde 8,6, “fedakârlık” ve “paylaşım” yüzde 4,6 ile yer aldı.

“Anne” olarak kadın denince akla ilk gelen en önemli sözcükler arasında ilk 3 sırayı, “fedakârlık” yüzde 16,2, “karşılıksız sevgi” yüzde 13,8, “şefkat” yüzde 10,9 yer aldı.

Kadını simgeleyen en önemli özellik, “güç” yüzde 8,1, “duygusallık” yüzde 7,6, “annelik” yüzde 6,6, “saçları” yüzde 4,3 olarak yer aldı.

Selfie (Özçekim) ve Kadın

Araştırmada, Selfie ve kadını simgeleyen en önemli sözcükler,  “dudak büzmek” yüzde 14,5, “instagram” yüzde 10,2 , “güzellik” yüzde 5,5, “gülümsemek” yüzde 5,0 olarak belirtildi.

Sosyal Medya ve Kadın

Araştırmada, Sosyal Medya ve Kadını simgeleyen en önemli sözcükler arasında ilk 3 sırayı “ fotoğraf” yüzde 8,6, “ınstagram” yüzde 6,0, “Stalk ve facebook ” yüzde 5,0 olarak yer aldı.

Televizyon ve Kadın

Televizyon ve Kadın denince akla gelen en önemli sözcükler sıralamasında ilk 3 sırayı “evlilik programları” yüzde 20,1, “diziler” yüzde 15,6, “kadın programları” yüzde 5,9 olarak yer aldı.

Kadınlar Günü ve Kutlanma Durumu

Kadınlar gününün neden kutlandığını biliyor musunuz? sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 62,3’ü hayır yanıtını verdi. Kadınlar gününü kutluyor musunuz sorusuna ise yüzde 57,0’ı hayır yanıtını verdi.

 
Son Güncelleme: 08.03.2017 12:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3