Ataşehir’de imar sorunu masaya yatırıldı

05.05.2013
Ataşehir’de imar sorunu masaya yatırıldı

Ataşehir’de imar planlarında oyun mu oynanıyor? 

Ataşehir’de imar sorunu masaya yatırıldı

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin de katıldığı Barbaros Mahalle toplantısında ilginç açıklamalarda bulunan Barbaros Mahallesi Muhtarı Ercan Ersin bu açıklamalarından önce gazetemiz Flashaber'e konuştu. 

Ercan Ersin açıklamasında;  “Ataşehir’de 40 yıldır sorun yaşayan iki mahalle var: Barbaros ve Yenisahra Mahalleleri bu sorunlarına çözüm  bekliyor. 1/5000’lik nazım imar planı sonunda açıklandı, ancak yine de bazı sorunları peşinde getirdi. 3000 metreye karşılık 2.500 olarak onaylanması bizleri, mahalle halkı olarak memnun etmedi. Çünkü, yanı başımızda Ağaoğlu gibi büyük firmalar, 60 kat ve üstü binalar dikerken bizim buralara 14 veya 15 kat izin veriliyor. Çifte standart uygulanıyor. Tabii ki böyle bir planı mahalle halkı olarak kabul etmiyoruz. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin vermiş olduğu destekle iki mahalle birleşerek ortak bir çözüm noktasına varacağız” dedi.

Muhtar Ersin konuşmasının devamında;  “15 kat yaptığın zaman bize müdahale ediliyor. Çünkü verilen izin 14 kat. Zaten sokaklarımız dar. Yeterince sosyal donatı yerlerimiz yok. 1992 ve1993 yıllarında 100/20 kesilen yerlere yine şimdi 100/20 lik bir kesinti daha yapılıyor. Biz  bu durumu asla kabul etmiyoruz. İkinci bir kesinti istemiyoruz.  Vatandaşımız mağdur oluyor. İşin takipçisi olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Bey’i mahallemize davet edeceğiz ve sorunları yerinde görerek  mahalle halkıyla uğraş vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Battal İlgezdi  sert konuştu

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bu konuşma sonrasında çok sert açıklamalarda bulundu. İlgezdi, açıklamasında; “İmar planlarını benden kaçırdılar. Bu mahallede ne dolaplar dönüyorsa çıksın anlatsınlar. Ben bu ilçenin belediye başkanıyım. Bir Belediye Başkanı yönettiği beldeden gizli işlere imza atar mı? Arkadaşlar, bu tamamıyla bir karalama kampanyasıdır. Sakın ola inanmayın. Benim tek başıma imar çıkarma yetkim yok. Bu yetki Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ındır. Bu saatten sonra da çıkarılan planlar kesinlikle değişmez. Ama ben bu işin takipçisi olacağım. Planlar geldiği gün muhtarınız Ercan Bey’i aradım ve dedim ki; ‘Ben bir şey anlamadım sen de bak ona göre karar verelim’. Bu imar planlarını Ataşehir Ak Parti İlçe Başkanlığı kendi meclis üyeleriyle birlikte çıkardı. Şimdi çıkmışlar ortaya, efendim bizim planlardan haberimiz yok, diyorlar. Arkadaşlar, bunlar yalan konuşuyor. Çok ayıp, kınıyorum. Vatandaş, nerde okul olacak, nerde yeşil alan olacak bilsin. Neden gizli kapaklı işler yapıyorsunuz? Ben meclis görüşmelerinde Ak Parti meclis üyelerine, ‘Burada doğru konuştuklarınızı dışarıdaki halka değişik şekilde beyan etmeyin’.  Ben Başbakan'ın yanında da söyledim. Mahalle ile ilgili nasıl yanlış imar planı yapıldığını sordum.  Bu durum karşısında, hep beraber olacağız. Birlikte kenetlenip bu sorunu çözmeye hazır olalım” dedi.  Açıklamasını; Mahallede ana cadde yok. Kendi kafalarına göre plan yapmışlar. Yarın burası geliştiği zaman ana caddesi olmayan bir yerde esnaf nasıl iş yapacak? Vatandaşın yerini yeşil alan yapmışlar. Hem de yeni planlara göre… Bu konuda CHP’li tüm meclis üyelerine baskı yapacağım. Sizler de bana yardımcı olun. ‘Seçimi kazanırsak sorunu çözeceğiz’ diyorlar. Kesinlikle inanmayın. Az ötede Metro Gross Market’in 30 dönüm arsası var. Bedrettin Dalan'ın yine dere kenarındaki arsası yeşil alan olmuyor da vatandaşın arsası yeşil alan oluyor. Bu yanlış uygulamayı  anlatsınlar  mahalle halkına” dedi. Daha sonra soru- cevap kısmına geçildi ve Başkan Battal İlgezdi soruları cevaplayarak vatandaşı bilgilendirdi.

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur
Share on Tumblr
Yorum Yap
Adınız  E-Posta   
Kalan karakter sayısı 250
Bu haberi okuyanlar bunlara da baktı